telefón: +48 506 97 97 94

Cynkowanie w procesie produkcji koszy gabionowych

Kosze gabionowe cieszą się coraz większą popularnością. Poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności, które oferują, są niewątpliwie największą ich zaletą, choć warto wspomnieć również o modnym wykończeniu. By zamontowane ogrodzenie mogło służyć niezmiennie przez wiele lat, należy je odpowiednio ochronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych oraz ewentualną korozją. Jedną z najskuteczniejszych metod, by tego dokonać, jest cynkowanie.

Cynkowanie w procesie produkcji koszy gabionowych

Cynkowanie to nic innego, jak pokrycie metalowych elementów warstwą cynku. Dzięki swoim właściwościom, tak przygotowana powłoka jest w stanie uchronić żelazo czy stal przed działaniem czynników zewnętrznych, ze szczególnym uwzględnieniem korozji. Jest tak, ponieważ cynk radzi sobie zdecydowanie lepiej w warunkach korozyjnych, niż żelazo oraz stal. Jest to więc relatywnie prosty sposób na zagwarantowanie koszom gabionowym ochrony przed rdzą, co zwiększa ich atrakcyjność.

Sam proces wykonywany jest na dwa sposoby: proszkowy oraz zanurzeniowy (ogniowy). W przypadku pierwszego z nich, element metalowy, który ma zostać zabezpieczony, utrzymywany jest przez kilka godzin w sproszkowanym czynniku aktywnym w bardzo wysokiej temperaturze (około 400 stopni Celsjusza). Dzięki temu otrzymujemy estetycznie wyglądającą, jednolitą powłokę. Minusem skorzystania z owej metody jest to, iż nałożona warstwa jest bardzo cienka, co sprawia, iż narażona jest na uszkodzenia mechaniczne.

Drugi ze sposobów, zanurzeniowy, zwany również ogniowym, polega na umieszczeniu elementu metalowego w „kąpieli” przygotowanej z czynnika aktywnego rozgrzanego do około 500 stopni Celsjusza. W tym przypadku powłoka jest o wiele grubsza (w porównaniu do tej, która tworzy się podczas metody proszkowej). Gwarantuje to zwiększenie odporności na czynniki zewnętrzne oraz uszkodzenia mechaniczne. Minusem mogą być zgrubienia, które niekiedy pojawiają się po wyjęciu elementu z czynnika aktywnego – są one przez niektóre osoby uważane za nieestetyczne.